Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 2. Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi

06 Ocak 2024 Cumartesi 11:10:00

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın katılımcılarla gerçekleştirilen programa Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Programda kadın teşkilat üyelerine hitap eden Genel Başkan Yalçın konuşmasına, vefatının 24’üncü yıldönümünde Mehmet Akif İnan’ı anarak başladı. Vicdan ve şefkat kahramanları olarak 6 Şubat depremleri sonrasında düzenlediği yardım kampanyalarını, Gazze’deki masumlar için düzenlenen Diyarbakır mitingini ve yapılan birçok büyük çalışmanın altında imzası olan Memur-Sen Kadınlar Komisyonu’nu tebrik eden Yalçın, “Her eylemde, her etkinlikte, en üst düzeyde katılım için sorumluluk alan teşkilatın başkanlarına, yöneticilerine, lider kadınlarına her bir üyesine yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“Birçok kazanımın altında imzamız var”

Memur-Sen teşkilatı olarak çok çalıştıklarını ve çok mesafe katettiklerini belirten Yalçın, “Kamu görevlilerinin güvenini güce dönüştürerek 1 milyonu aşan üyesiyle Türkiye’nin en büyük örgütlü gücüne dönüştük. Kamu görevlilerinin yetkili konfederasyonu olarak tam 1007 kazanıma imza attık. Toplu sözleşme hakkının elde edilmesinden 4/C’nin kaldırılıp 4/B’ye geçirilmesine 740 bin sözleşmelinin kadroya geçirilmesinden 5 milyon 300 bin kişi kapsayan 3600 ek göstergeye, Toplu Sözleşme İkramiyesinden Hac ve cuma iznine, Kamusal alan yalanıyla birlikte kılık kıyafet dayatmasının çöpe atılmasına kadar bütün kazanımlarımızın altında imzamız, alın terimiz, akıl terimiz var, teşkilatımızın örgütlü gücü var. Biz, gücümüz örgütlülüğümüz dediğimizde bazıları hamaset olarak algılıyor, biz bunu hakikatin altını çizmek için söylüyoruz. Tam da bunun için, bu muhteşem teşkilatı yürekten selamlıyorum. İyi ki varsınız, iyi ki Memur-Sen var” dedi.

Yalçın, gelecek dönem için yeni çalışmalar yapmalarını gerektiğini ve bu kapsamda 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun değiştirilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, “Yasayı değiştirmek, uluslararası normlara uygun 4688’i yeniden şekillendirmek için tüm gayretimizle çalışma trafiği içerisine girmiş durumdayız. Pazartesi günü genel başkanlarımızla bu konuda bir toplantımız, peşinden de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir toplantımız var. Süreç başlamış durumda. 10 ayrı odak analizle 4688’i derinlemesine çalışan Memur-Sen olarak çalışmalarımız bu konuda yoğunlaşacak” şeklinde konuştu.

3600 ek göstergenin birinci derece memurlara uygulanması için de çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Genel Başkan Yalçın, iş aile hayatının uyumlaştığı ehliyet ve liyakat ilkesinin tesis edildiği, dağınık mevzuat yapısının düzeltilip sadeleştirildiği, bir çalışma hayatına ihtiyaç olduğunu ve bu yönde çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Yalçın: 8 bin 77 lira hakkı kesinlikle verilmeli

Yalçın, aralık ayı ve yıl sonu açıklanan enflasyon oranları ile en düşük emekli maaşlarının asgari ücretin altında kaldığını hatırlatarak, “Memur emeklisi 14 bin 700 lira alıyor. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında kaldı, böyle bir şey olamaz diye emeklilerin sesi soluğu olmaya devam edeceğiz. Emekli Memur-Senimiz bu anlamda basın açıklamalarıyla, kitlesel eylemlerle konuyu gündemde tutarken Memur-Sen olarak 8 bin 77 hakkının kesinlikle verilmesi gerektiğini söylüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bakan Göktaş: Aile kurumunu daha güçlü kılmak zorundayız

Programda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadınların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimini ve kadın-erkek arasında fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmaların artırılacağını belirterek, “Bir asrı geride bırakan ülkemiz, yaşadığı her türlü zorluğu, kadınlarımızın bu sağlam duruşuyla geride bırakmıştır. Eğitimden sağlığa, diplomasiden iş dünyasına, sanattan siyasete kadar her alanda varlığıyla, Türkiye'yi yükselen bir güç haline getirmiştir. Kadın emeğinin kalkınma politikalarımızın vazgeçilmez bir unsuru olduğu şüphe götürmez bir gerçektir” diye konuştu.

Türkiye’nin gelişiminde ve büyümesinde kadınların emeğinin ve katkısının göz ardı edilemeyeceğini belirten Bakan Göktaş, Memur-Sen'in kadınlarının yanında olmaya ve Türkiye'nin tüm kadınlarının hakları ve özgürlükleri için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Göktaş; gelecek dönemde Türkiye'yi her türlü tehdide ve tehlikeye karşı koruyacak olan aile kurumunu daha da güçlü kılmak zorunda olduklarını da belirten Göktaş, bunu Anadolu'nun kadınlarıyla gerçekleştireceklerini ifade etti.

“Yeni projeler geliştiriyoruz”

Kadınların aile ve iş hayatı arasında bir tercih yapmak zorunda kalmalarının önüne geçmek için çeşitli düzenlemeler oluşturacaklarını söyleyen Bakan Göktaş, "Bu kapsamda talebe bağlı olarak, kamu ve özel sektörde esnek çalışma modeline geçilmesi konusunda yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra evde bakım ve kreş gibi imkanların geliştirilmesi için yeni projeler geliştiriyoruz. Kadınların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimlerini ve hayatın her alanında kadın ve erkek arasında fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalarımızı artıracağız. Bu doğrultuda da Türkiye'de Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesiyle merkezi ve yerel yönetimlerde kadınları gözeten bir anlayışla plan ve programların geliştirilmesini sağlıyoruz" ifadelerini kullandı ve konuşmasını tamamladı.

Aydın: Gücümüzü merhametimizle birleştirdik

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın ise hem dünya hem Türkiye olarak zorlu bir yılı geride bıraktıklarını hatırlattı. Savaşlar, salgınlar ve krizlerin yanında 6 Şubat depremleri ile 11 ilimizde 60 bine yakın vatandaşımızı kaybettiğimizi belirten Aydın, “Deprem sadece can almadı ya da binaları yıkmadı; Nice hikâyeler enkazın altında yok oldu, ya da yarım kaldı.. Memur-Sen olarak haber alır almaz, önce arama kurtarma ekiplerimizle alana intikal ettik, Genel Başkanımızın talimatıyla 81 ilde ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattık, Kadınlardan Kadınlara Yardım Paketleri ile tüm Türkiye’deki sendikal gücümüzü merhametimizle birleştirdik. Evimizi, aşımızı paylaştık; kanayan yerlerimize umut bastık, yitirdiğimiz her canın acısını yüreğimizde hissedip, yarım kalan tüm hayalleri tamamına erdirmeyi kendimize borç bildik, bir yandan depremin yaraları hala devam ederken diğer yandan kanayan bir yaramız daha var, adı Filistin. Çocukların emniyet altında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz kardeşlerim. Onları öldürmeyi haysiyet sayan bir katil sürüsü ile karşı karşıyayız. Tarihin ve insanlığın en kirli savaşlarından biriyle yüz yüzeyiz” şeklinde konuştu. Aydın'ın konuşması esnasında salondaki kadınlar tarafından Filistin’e destek sloganı atıldı ve katil İsrail’in mallarını boykot eden çantalar kaldırıldı.

Yaşanan tüm vahşete rağmen Gazze’de saatte 5 çocuk öldürülürken 7 çocuğun dünyaya geldiğinin altını çizen Aydın, “Sizce de bu bir mucize değil mi? Filistin’de kadınlar, Çocuklarından biri okul yolunda ölürse, diğerinin eli kalem tutsun da zulmü haykırsın, biri işgalciye tutsak düşerse diğeri Ebu Ubeyde olsun da Kudüs’ün onurunu kurtarsın diye Anneliğin hakkını tam manasıyla veriyor. Siyonistler, çocukları öldürseler de annelerin umudunu söndüremiyor! Evlatlarını toprağa veren anneler Allah bize yeter, o ne güzel vekildir diyor. Bunun adına ister mucize deyin ister umut.. Filistin’de mezarlardan bile yükselen bir bahar var; bu kadar açık ve net İsrail’in zulmü artık güneşi batıdan doğurtacak raddeye gelse de; Gazze’nin kıyameti Yerküre için kıyama vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

“Aileyi hedef alan hiçbir reçeteyi şifa kabul etmedik”

Kadınlar Komisyonu olarak bugüne kadar birçok başarılı çalışmaya, kampanyaya, eyleme ve mitinglere imza attıklarını hatırlatan Sıdıka Aydın, Siyonist İsrail’in başlattığı bu soykırımda da teşkilatın öncü kadınları olarak bu süreçte üzerlerine düşen büyük vazifenin boykot olduğuna dikkat çekti.

Aydın, Kadınlar Komisyonu olarak gün geçtikçe büyüyen güçlerinin yanında sorumluluklarının da arttığını ifade ederek şunları söyledi: “Bugün, bir kadının, boşanmak istediği eşi tarafından, çocuğunun gözü önünde canavarca bir hisle katledilmesi, herkesten önce bizim meselemizdir. 13 yaşında bir kız çocuğunun zorla evlendirilmesi, bizim meselemizdir. Veli şiddetine maruz kalan öğretmen, hasta yakınından şiddet gören sağlık çalışanı, bizim meselemizdir. Eğitimden sağlığa, siyasetten ekonomiye, toplumda etkin ve etkili olmak isteyip de ayrımcılığa maruz bırakılan her kadının sorunu, bizim meselemizdir. Bizim şiddet karşıtı mücadele için; ambalajı parlak içeriği zararlı, tahrip edilmiş paradigmalara ihtiyacımız yok! Fıtratımızla ve varoluş kodlarımızla uyuşmayan, çatışma odaklı, kadını erkekle refik değil de rakip olarak konumlandıran, aileyi hedef alan hiçbir reçeteyi de şifa olarak kabul etmedik, etmeyeceğiz!”

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından çekilen toplu hatıra fotoğrafı sonrasında Memur-Sen’e bağlı sendikaların kadın komisyonları ayrı salonlarda toplantılar gerçekleştirerek, teşkilat olarak atılması gereken adımları görüştü ve ilerleyen süreçte hayata geçirilmesi planlanan çalışmaları istişare etti.

Benzer İçerikler

Mühendislik Meslek Kanunu ve Teknik Hizmetler Sınıfının Sorunları Raporu Yayınlandı
Memur-Sen tarafından 25 Şubat tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun da katıl...
Tonbul, İç Anadolu Bölgesinde Hizmet Kolu Çalışanlarıyla Buluştu
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, beraberindeki heyetle birlikte İç Anadolu bölgesind...
2 Milyondan Fazla Memuru Mağdur Eden CHP Protesto Edildi
Memur-Sen, Toplu Sözleşme İkramiyesinin iptaline neden olan karara tepki göstermek amacıyla kamu gör...
Enerji Bir-Sen Genel Merkez Heyeti Bilecik Valisi Aygöl’ü Ziyaret Etti
Genel Sekreter Cemil Şentürk, Genel Başkan Yardımları Hasan Akyıldız ve Oğuz Altunöz sendikal çalışm...
Enerji Bir-Sen’den Eskişehir ve Bilecik’e Temaslar
Enerji Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Cemil Şentürk, Hasan Akyıldız ve Oğuz Altunöz sen...
CHP Eli, Anayasa Mahkemesi Kararıyla Emek Korunmuyor, Emekçi Kaybediyor
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, CHP’nin eli ve Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla sendika üyesi mem...
Enerji Bir-Sen Olağanüstü Genel Kurulu Gerçekleştirildi
“Birlik ve Beraberlik” mesajlarının verildiği Enerji Bir-Sen Olağanüstü Genel Kurulu Ankara’da gerçe...
Enerji Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Ankara’da Yapıldı
Enerji Bir-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurlu Toplantısı Türkiye'nin dört bir yanından gelen teşkilat...
Enerji Bir-Sen 19. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi
Sendikamızın 19. Başkanlar Kurulu 25-26-27 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam’da toplanmış,...
Teknik Hizmetler Sınıfının Mali Sosyal ve Özlük Hakları Çalıştayı gerçekleştirildi
Genel Başkan Tonbul, panel ve çalıştay aşamalarında yer aldı.
Mühendislik Meslek Kanunu ve Teknik Hizmetler Sınıfının Sorunları Panel ve Çalıştayı Gerçekleştirildi
Mühendislerin ve Teknik Hizmetler Sınıfının mali, sosyal ve özlük haklarının görüşüldüğü Mühendislik...
Memur-Sen 8. Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi
Memur-Sen 8. Türkiye Buluşması büyük coşku ve heyecanla gerçekleştirildi. Programda konuşan Genel Ba...
Uluslararası Emek Konfederasyonu (ILC) 1. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen’in bileşeni olduğu ve 25 ülkeden 33 konfederasyonu bünyesinde barındırarak 30 milyonu aşkı...
Ayniyat Saymanlarının 3600 Ek Göstergeden ve İlave Tazminattan Faydalandırılmasına İlişkin Talebimizi İlettik
Memur-Sen; “Ayniyat Saymanı” ünvanlı personelin 3600 Ek Gösterge ve 7. Dönem Kamu Görevlileri Hakem ...
Tonbul, EYAD Akademi’nin Düzenlediği Kamu Sendikacılığı ve Kazanımları Programı’nda Konuştu
Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD)’nin düzenlediği Kamu Sendikacılığı ve Kazanımları konulu progra...
Memur-Sen Heyeti, Bakan Işıkhan ile Görüştü “1. Dereceye 3600 Ek Gösterge Çalışmaları Başlamalı”
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkan...
Yasımız Dün Gibi Taze: “6 Şubat Depremleri”
Tam bir yıl önce 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen 7,8 ve...
Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi....
Genel Başkan Tonbul, Bakan Yardımcısı Tancan’la Görüştü
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Daştan’la birlikte E...
Filistin İçin Dayanışma Emek Örgütleri Uluslararası Konferansı Gerçekleştirildi “Filistin İçin Sessiz Kalmamalıyız”
'Filistin İçin Dayanışma Emek Örgütleri Uluslararası Konferansı’ Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekl...