Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Kamu İşvereninden Hakkaniyetli Teklifler Bekliyoruz
27 Temmuz 2021

6. Dönem Toplu Sözleşme süreci öncesi Halk TV’de ‘Haber Masası’ programında canlı yayın konuğu olarak açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Toplu Sözleşme süreci 25 milyon vatandaşımızı direkt ve dolaylı olarak ilgilendiriyor, bunun bilinci ve sorumluluğuyla hazırlandık” dedi.

2008 yılından itibaren Memur Sen’in Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak masada Memur-Sen’i temsil ettiğini ifade eden Tonbul, “2012’den bu yana 5 Toplu Sözleşmeyi geride bıraktık, Ağustos ayı itibariyle 6. dönem Toplu Sözleşme sürecine giriyoruz. Memur-Sen olarak ülke gerçekleri ve mevcut ekonomik duruma bakarak taleplerimizi hazırladık. Geçmiş yıllara baktığımızda iktidarın enflasyon hedefi ve tahminleri arasında hata payı olarak kabul edilemeyecek boyutta uçurumlar görülüyor.

2021 yılı reel enflasyon oranını %8,45 olarak ele alırsak, bir önceki yıla oranla %41’lik bir artış söz konusu. Böyle bir ortamda sizin günün şartlarına göre bir talepte bulunmanız lazım. Çünkü 2021 yılında teklif edilen %3+3 zaten yedinci aya gelmeden erimiş, %8,45 olmuş. Hedeflerde şaşma, standarttan sapma mutlaka olabilir. Fakat bu standarttan sapmanın bir ölçüsü olması lazım. Burada %100 değil %300’e yakın bir sapma var. Bu standarttan sapmaları da dikkate aldığımız zaman Memur-Sen olarak diyoruz ki; Memurlarımızın geçmiş yıllardan olan bir kayıpları var. Beşinci dönem toplu sözleşme içinde bulunduğumuz 2021 yılını da kapsayan (2020 – 2021) toplu sözleşmede %4+4, %3+3 hakem kuruluna gidildi ve hakem kurulunun memura vermiş olduğu zam bu oldu.

ENFLASYON ORANINDAKİ ÜCRET ARTIŞI ASLA ZAM DEĞİLTİR

Enflasyon oranında yapılan bir ücret artışının asla bir zam olmadığını vurgulayan Genel Başkan Tonbul, “Enflasyon farkı zam değildir çünkü bu şekilde bir artış ancak ve ancak cebinizdeki paranın değerini koruyabilir fakat alım gücünüzde bir artış, refah seviyenizde bir yükseliş sağlayamaz. Hepimiz çarşıya, pazara ve marketlere gidiyoruz, özellikle pandemi koşullarında hızlı bir şekilde değişen fiyatlandırmaları da dikkate aldığımızda diyoruz ki; 2020 ve 2021 yıllarını dikkate alarak 2022 yılında tek seferde %21 oranında bir zam yapılmalıdır. Beşinci dönem toplu sözleşmeden kaynaklı düşen alım gücünün telafi edilebilmesi adına 600 TL zam talebimiz var. Enflasyon rakamlarının üzerinde, gelişmeden ve büyümeden kamu görevlilerinin de pay alabilmesi adına %3+3 refah payı talep ediyoruz. Bu seneki toplu sözleşme masasından beklentimiz ana hatlarıyla bu şekilde ve Memur-Sen olarak bunun üzerinde ısrarla durmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

2 Ağustos Pazartesi günü ilk oturum gerçekleşeceğini ve süreç için yol haritası niteliğinde bir takvim belirleneceğini aktaran Tonbul, “Ağustos ayının ikisinde Memur-Sen heyeti olarak yapmış olduğumuz teklif karşısında Kamu İşveren Heyetinden ilk teklifin gelmesini istiyor ve bekliyoruz. Yalnızca ekonomik konulara odaklanmadan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teslim ettiğimiz taleplerimizin tamamına teklif getirilmesini bekliyoruz. Kamu İşvereni tüm maddeleri ayrı ayrı ciddiye almak zorunda çünkü aileleriyle birlikte emekli/çalışan 25 milyon insanı doğrudan ilgilendiren ve etkileyen bir konudan bahsediyoruz. Kamu İşvereninden gelecek teklifler tarafımızca incelecek, bunların makul olanları ve makul olmayanları üzerinde ayrıca pazarlıklar sürecek. Mutabakatsızlık durumu oluşması da dahil olmak üzere toplu sözleşmede 4688 sayılı yasa bize bir aylık süre veriyor. Yani Ağustos’un 31’inde bu işin tamamlanmış olması lazım. Tabi biz istiyoruz ki toplu sözleşmeyi masada bağıtlayalım Hakem Kurulu uygulamasına hiç ihtiyaç duyulmasın” dedi.

Bir önceki dönem toplu sözleşme görüşmelerinin Kamu İşvereni tarafından uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuların bir metin haline getirilmeden ve toplantı tespit tutanağına işlenmeden Hakem Heyetine sevk edildiğine değinen Tonbul, “Geçen toplu sözleşmede Sayın Bakan toplantı tutanağı tutmaktan ısrarla kaçındı. Bu toplantı tutanakları daha sonra eğer uzlaşılamazsa tespit tutanağı haline getirilir yine uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular belirlenir ve tespit tutanağı yapılır. Sanki bu bir aylık sürede hiç görüşülmemiş gibi Sayın Bakan tespit tutanağı tutmaya kalktı ve biz de bu tespit tutanaklarını imzalamadık. Tespit tutanakları tutulmadığı için yani daha doğrusu hiç görüşme yapılmamış gibi toplu sözleşme taleplerimizin tamamını hakem kuruluna gönderildi. Hakem Kurulunun elinde uzlaşılan ve uzlaşılmayan konulara dair bir tutanak olmadığı için ve herhangi bir evrak da gönderilmediği için ilk üç gün sil baştan sendikaların talepleri tekrardan görüşülerek sanki yeni bir toplu sözleşme masası kuruldu. Oysaki Hakem Heyetinin görevi yeni bir masa oluşturmak değil, yalnızca uzlaşılamamış maddeleri bağıtlamaktı. Önceki dönemde hakem kurulu o gün maalesef sendikal tarihe kötü bir iz bıraktı” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen olarak Toplu Sözleşme kültürünün ve oluşan müktesebatın dikkate alınarak, yapılacak görüşmelerde uzlaşılan ve uzlaşılamayan maddeler hakkında tutanak tutulması yönündeki taleplerini Bakan Vedat Bilgin’e hayırlı olsun ziyaretlerinde ilettiklerini söyleyen Genel Başkan Tonbul “Bir aylık gibi görünse de 2 yıllık bir emeğin ürünü olan Toplu Sözleşme sürecinin heba olmaması adına, yönetmelik gereği tutulması gereken tutanakların bakanlık tarafından tutulması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. 25 milyon vatandaşımızı etkileyen, ülkenin ekonomisini canlandırabilecek güçte olan toplu sözleşmeyi halkımızın refahı açısından önemli olarak görüyoruz. Bu bilinç ve sorumlulukla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Maden Sahaları Dairesi Başkanlığında görevli üyemiz Ümit Sönmez'in kayınbabası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 6 Haziran Cumartesi günü Kütahya İli Tavşanlı İlçesinde defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Haziran 2021

EÜAŞ Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığında görev yapan üyemiz M. Sait Keten'in annesi vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi Çorum'da defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: (0 542 415 00 24)
28 Mayıs 2021

EÜAŞ Adana ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Adem Doğaç Covid-19 nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Çatalan HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli personelimiz ve Toroslar Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ramazan Arslan'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 488 11 11)
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Satın Alma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Mehmet Emin Gürbüz'ün annesi Leyla Gürbüz vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 29 Nisan Çarşamba günü Ayaş Merkez Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0535 479 44 68)
15 Nisan 2021

Enerji Bir-Sen Dumlupınar Şube Sekreterimiz Erdoğan Gümüşay’ın eşi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 533 686 83 18)
25 Nisan 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen