Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tasarruf Tedbirleri, Sosyal Maliyet Üretmemeli
02 Temmuz 2021

30 Haziran 2021 tarihinde, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik giderden tasarruf sağlanması, kaynakların ekonomik ve verimli kullanılması hususunda Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlanmıştır. Genelgenin, kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını öncelemesi ve bütçe sınırları içerisinde harcamayı önemsemesi toplumun her ferdi için büyük önem arz etmektedir. Düzenlemeyle, beşeri sermayenin sosyal ve toplumsal maliyeti gözetilmeksizin sadece mali tasarruf sağlamaya dönük bir çerçeve üretilmiştir.

Uygulamaya konulması hedeflenen tasarruf tedbirlerinin personel ağırlıklı hükümler üzerinden ele alınması; kamu hizmetinde aksama, yavaşlama, durma, gerileme ve kamu hizmeti için gerekli/zorunlu olan bilgi düzeyinin artırılmasında çağın gerisinde kalınacağı gerçeği de ıskalanmıştır. Diğer taraftan, spesifik alanlarda yapılan düzenlemelerle kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmetine ilişkin Toplu Sözleşme hükmü yürürlükte olmasına rağmen toplu sözleşmenin özerkliği, hukuku ve teamülü yok sayılmıştır. Etkin ve ekonomik yöntem tercihinin kurum ve kuruluşlara bırakılması da hem personeli mağdur edecek kararların alınmasına hem de kurum/kişi özelinde keyfiyete dönüşecek uygulamalara sebebiyet verecektir.

Tasarruf etme iradesinin doğruluğu ve tasarrufa konu edilecek hükümlerin yanlışlığı üzerinden ele alınan; personel istihdamı konusunda alınan tedbirler kamu hizmeti sunumu önceliği ve önemi konusunda da tereddütler oluşturmaktadır. COVID-19 salgınının önlenmesinde asli görev üstlenen kamu görevlileri, kamu hizmetinin ve kamu görevlisinin önemini bir kez daha göstermiş olmasına rağmen, kamu istihdamının kısıtlanmasına yönelik alınacak tedbirler hem kamu hem de özel sektör özelinde pandemi sonrası çalışma hayatına ilişkin olumsuz izlenim bırakacağı kuşkusuzdur.

Bütün bu hususlardan daha önemlisi yayımlanan Genelgeyle, Anayasa ile teminat altına alınan toplu sözleşme hakkının ve toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına, önemsizleştirilmesine ve asli uygulama dışına itilmesine neden olunmaktadır. Her ne kadar toplu sözleşmede koruyucu giyim malzemesi yardımının ayni olarak yapılması hüküm altına alınmış olsa da teamülde daha tasarruflu hale gelen nakdi uygulamanın kurum ve kuruluşa bırakılması, uygulama açısından daha yararlı olacaktır. Ayrıca fazla mesai, servis hizmeti gibi toplu sözleşmede hüküm altına alınan haklara ilişkin alınması hedeflenen tedbir ve önlemlerin, tasarruftan daha çok sosyal maliyet üreteceği göz ardı edilmemelidir. COVID-19 da dâhil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişinde sıkıntıya sebebiyet verecek hususlar görmezden gelinerek, rakamsal tutar ve tasarruflar üzerinden maliyet hesabı yapılmasını da vazgeçilen hizmetin sosyal ve toplumsal maliyetinin de hesaba katılmamasını doğru bulmuyoruz.

Ayrıca yerel yönetim personeline yönelik alınacak tedbirlerin daha koruyucu olması, 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra el değiştiren belediyelerde personele yönelik zorlama, baskı ve yıldırma politikaları üzerinden yapılan emek kıyımlarına karşı öncelikli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınacak tedbirlerin, emeği ve emekçiyi korumaya yönelik olması hususunda ayrıca özen gösterilmelidir.

Kamu kaynaklarının daha etkin kullanılmasını ve tasarrufunu amaçlayan tedbirler kamu hizmetinin verimliliğini ve kalitesini düşürmemeli, kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarını düzenleyen toplu sözleşme hükümlerini yok saymamalı, salgının küresel olarak işgücü piyasalarını şiddetli bir şekilde etkilediği bu dönemde personel istihdamına yönelik alınacak kısıtlayıcı tedbirlerin özel sektör üzerinde de olumsuz etkiler üreteceği gerçeği ıskalanmamalı ve kamu idaresi istihdamda öncü rol almalıdır.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Maden Sahaları Dairesi Başkanlığında görevli üyemiz Ümit Sönmez'in kayınbabası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 6 Haziran Cumartesi günü Kütahya İli Tavşanlı İlçesinde defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Haziran 2021

EÜAŞ Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığında görev yapan üyemiz M. Sait Keten'in annesi vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi Çorum'da defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: (0 542 415 00 24)
28 Mayıs 2021

EÜAŞ Adana ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Adem Doğaç Covid-19 nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Çatalan HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli personelimiz ve Toroslar Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ramazan Arslan'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 488 11 11)
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Satın Alma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Mehmet Emin Gürbüz'ün annesi Leyla Gürbüz vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 29 Nisan Çarşamba günü Ayaş Merkez Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0535 479 44 68)
15 Nisan 2021

Enerji Bir-Sen Dumlupınar Şube Sekreterimiz Erdoğan Gümüşay’ın eşi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 533 686 83 18)
25 Nisan 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen